Mestsktá veža Trnava

Trnava je mesto, ktoré množstvo turistických sprievodcov zaraďuje medzi jedno z najkrajších na Slovensku. Atmosféra jedného z najvýznamnejších Uhorských miest stredoveku tu dýcha dodnes. Niet divu, Univerzita preslávila mesto vo svete, „Malý Rím" navštevovali králi a vinárske remeslo tu zanechalo podzemné „mesto pod mestom".

Mesto Trnava je bohaté na mnohé historické a sakrálne pamiatky. Pýši sa najmä historickým centrom, ktoré v roku 1987 vyhlásili za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Architektonické skvosty stráži zachované pôvodné mestské opevnenie, ktorým sa môže pochváliť len málo miest v strednej Európe. Hlavnou dominantou Trnavy je už niekoľko storočí Mestská veža, ktorá ako rozhľadňa mala prispieť k bezpečnosti mesta. Táto do výšky takmer 60 metrov týčiaca sa mohutná renesančná stavba ukrýva vo svojich útrobách unikátny mechanický hodinový stroj.

Rovnako známe sú aj kostoly, ktoré k Trnave neodmysliteľne patria. Sú súčasťou viacerých kresťanských ciest. Medzi dominanty mesta patrí Katedrála sv. Jána Krstiteľa, v ktorej sa nachádza kolosálny celodrevený oltár z roku 1960. Svojimi rozmermi patrí medzi najväčšie svojho druhu v celej Európe. Trnava - Malý RímNajstarším kostolom je honosná Bazilika sv. Mikuláša. Stojí opticky na najvyššom bode mesta, na mieste niekdajšieho stredovekého trhoviska. Vďaka milostivému obrazu Panny Márie Trnavskej sa stala významným pútnickým miestom. Za spomenutie určite stojí aj Kostol sv. Jakuba, Kostol najsvätejšej trojice a komplex univerzitných budov.

Ako jedno z mála miest na Slovensku má Trnava zachované dve synagógy, pochádzajúce zo záveru 19. storočia. Obe prešli rekonštrukciou, a tak si návštevníci môžu vychutnávať krásy týchto dvoch budov. Slúžia aj ako výstavné priestory, galérie, dokonca v jednej z nich si môžete posedieť v čarovnom prostredí aj na káve, nakoľko bola prerobená do kaviarenských priestorov.

Milovníci kultúry si taktiež prídu na svoje. V Trnave sa totiž nachádza niekoľko zaujímavých múzeí a galérií. Navštíviť sa jednoznačne oplatí Galériu Jána Koniarka, Dom hudby Mikuláša Schneidra Trnavského, Múzeum knižnej kultúry a Západoslovenské múzeum.

Mestsktá veža Trnava

Trnavčania sa už tradične stretávajú na Trojičnom námestí, kde panuje obvykle dobrá nálada a pestrý kultúrno-spoločenský život. Trnava ponúka mnohé ďalšie kultúrne, športové a iné podujatia a aktivity.

V meste sa nachádza veľa romantických uličiek, ktoré dýchajú históriou. Nie nadarmo dostala Trnava prívlastok „Malý Rím". Pochopiť ho môže každý návštevník, ktorý sa vžije do autentickej atmosféry mesta a v mysli sa prenesie v čase. Slávna história slobodného kráľovského mesta Trnava ožíva v pútavom rozprávaní skúsených turistických sprievodcov. Ak sa radi nechávate viesť, stavte na istotu a využite službu prehliadok mesta, ktoré má vo svojej ponuke Turistické informačné centrum Regiónu Tirnavia. Okrem prehliadok v slovenčine máte možnosť zúčastniť sa aj prehliadok v cudzích jazykoch. Rozprávania vám priblížia množstvo príbehov a zaujímavostí, pričom sa dostanete na miesta, kde kedysi pulzoval čulý život mesta. Sprevádzať vás bude sprievodca v dobovom kostýme, čo taktiež prispeje k preneseniu sa do dávnych čias.

Trnava - CITY ARENATrnava je domovom futbalového klubu FC Spartak Trnava, päťnásobného majstra Česko-Slovenska, držiteľa piatich Česko-slovenských pohárov a piatich Slovenských pohárov. Dnešný domovský stánok FC Spartak Trnava a zároveň aj Slovenskej futbalovej reprezentácie, CITY ARENA - Štadión Antona Malatinského, je s kapacitou až 19.200 miest najväčší a najmodernejší futbalový štadión na Slovensku. Nachádza sa v centre, priamo za múrmi starého mesta a jeho súčasťou je najmodernejšie obchodné centrum s multikinom v Trnave ako aj administratívne priestory.

Dnešná Trnava je však aj moderné krajské mesto s dobre vybudovanou infraštruktúrou. Na prelome 20. a 21. storočia zaznamenala prílev viacerých veľkých zahraničných investorov. Vďaka rýchlemu rozvoju priemyslu nadobudla taktiež aj charakter významného priemyselného centra.

Text: Trnava Tourism | Viac informácií o Trnave: www.regiontirnavia.sk


Fotogaléria (© Trnava Tourism)

Mesto Trnava (© Trnava Tourism)Mesto Trnava (© Trnava Tourism)Mesto Trnava (© Trnava Tourism)Mesto Trnava (© Trnava Tourism)Mesto Trnava (© Trnava Tourism)Mesto Trnava (© Trnava Tourism)Mesto Trnava (© Trnava Tourism)Mesto Trnava (© Trnava Tourism)


Zdieľať / Vytlačiť