Región Tirnavia

Región Trnava na čele s Trnavou a priľahlými obcami, bol už v dávnom stredoveku významným vinársko-vinohradníckym centrom. Podľa listiny z roku 1278 Trnava, ako slobodné kráľovské mesto, vlastnila vysoko produktívne vinice v Uhorsku, siahajúce od dnešnej Rače až po Svätý Jur. Málokto vie, že práve Trnavskí mešťania vysádzali a obrábali vinohrady v okolí Modry, Pezinka a Bratislavy, teda celých Malých Karpát. Trnava sa každoročne prinavracia do obdobia tejto vinársko-vinohradníckej slávy vďaka tradičnému podujatiu Stredoveká prešovačka.

Víno patrilo k najdôležitejším obchodným komoditám a bolo ho treba aj niekde skladovať. A tak bol vybudovaný pod meštianskymi domami rozsiahly pivničný labyrint tzv. „mesto pod mestom", ktorého tajomstvo môžete odhaliť počas Dňa otvorených vínnych pivníc, len jediný krát v roku. Stredoveké klenbové pivnice sú skutočnými klenotmi ukrytými pod každým meštianskym domom. Nie je tajomstvom, že sú často až dvojpodlažné a spolu s podzemnými chodbami vytvárajú zložitý systém, ktorý v minulosti plnil okrem iného i bezpečnostnú funkciu.

Región Tirnavia

Aj v súčasnosti je Región Tirnavia kolískou najvýznamnejších slovenských vinárstiev, ktoré pravidelne získavajú najvyššie ocenenia nielen na domácich, ale aj na svetových vinárskych súťažiach. Patria medzi ne VÍNO MRVA&STANKO, TERRA PARNA, KARPATSKÁ PERLA, VÍNA Z MLYNA, MAGULA rodinné vinárstvo. Príležitosť spoznať tieto vinárstva bližšie máte aj vďaka Sobotným vínnym tour, vždy na jar a jeseň. Môžete tak nahliadnuť do priestorov vinárstiev, degustovať 12 vzoriek vína a spolu v sprievode majstrov vinárov objaviť aj tie najtajnejšie miesta, ktoré sa tak ľahko nevidia.

Okrem svetových vinárstiev sa REGIÓN TRNAVA môže pochváliť aj medovinárstvom, produkujúcim najlepšiu medovinu na svete. Medovina tu bola skôr ako človek. V dutinách stromov, kde žili včely, med spolu s dažďovou vodou vykvasil a vznikla prvá medovina. Víno s dušou medu® vzniká prírodným kvasením medového muštu pomocou ušľachtilých vínnych kvasiniek. Vyhľadávanými medovinami sú odrodové medoviny, v ktorých fajnšmekri odhaľujú skryté chute kvetového, agátového, lesného alebo lipového medu. Vydajte sa po stopách medoviny a odhaľte nielen tajomstvá výroby tohto najstaršieho slovanského nápoja, ale aj samotného medovinárstva APIMED.

Región Tirnavia

Ak hľadáte tip na výlet do prírody, posedenie v krásnom anglickom parku, objavenie ešte nepoznaného zámku vo francúzskom štýle, Smolenice „Perla Malých Karpát“ sú pre vás to pravé. Prechádzka pestovaným anglickým parkom, ktorým sa ešte v nedávnej minulosti prechádzala grófska rodina Pálfiovcov či výhľad do širokého okolia z výšky veže Smolenického zámku sa stanú nezabudnuteľným zážitkom.  Odporúčame nevynechať ani malé miestne Múzeum Molpír. Prevedie vás dejinami obce, ktorej názov pochádza od smoliarov – výrobcov smoly. Doslovne to ale v žiadnom prípade neplatí. Štastlivec pochádzajúci zo Smoleníc – Štefan Banič vynašiel v minulosti padák, čím je celosvetovo uznávaný ako jeho vynálezca. Novodobejší miestni šťastlivci – výrobcovia kvalitnej medoviny pod značkou „Včelovina“ tu dnes vyrábajú jednu z najlepších nielen slovenských, ale dokonca svetových medovín. Podzemná perla Malých KarpátJaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku. Navštívte Smolenice, ktoré pre vás chránia tie najväčšie poklady.

Región Trnava ponúka zažiť počas roka aj viacero atraktívnych vinárskych podujatí. Medzi top vinárske podujatia patrí Stredoveká prešovačka - oficiálne otvorenie vinárskej sezóny, Víno Tirnavia, Deň otvorených vínnych pivníc, Ružindolská bosorka a iné. Vstupenky na vybrané kultúrne a spoločenské podujatia v meste Trnava a regióne Tirnavia si môžete počas otváracích hodín zakúpiť v Turistickom informačnom centre - Regiónu Trnava (v budove Mestskej veže).

Text: Trnava Tourism | Viac informácií o Regióne Trnava: www.regiontrnava.sk


Fotogaléria (© Trnava Tourism)

Región Tirnavia (© Trnava Tourism)Región Tirnavia (© Trnava Tourism)Región Tirnavia (© Trnava Tourism)Región Tirnavia (© Trnava Tourism)Región Tirnavia (© Trnava Tourism)Región Tirnavia (© Trnava Tourism)Región Tirnavia (© Trnava Tourism)Región Tirnavia (© Trnava Tourism)


Zdieľať / Vytlačiť